tabele

馃槆iiii lecimy:  

-> Tekst w tabelach uk艂adamy poziomo (w rzadkich przypadkach po skosie). 

-> Tekst sk艂adany jest pismem mniejszym o 1 lub 2 od tekstu g艂贸wnego (cz臋sto o艣miopunktowym). W obr臋bie tabeli nie zmieniamy rozmiaru pisma. 

-> Stosujemy niewielk膮 interlini臋, cz臋sto zerow膮, gdy偶 w tabeli mamy i tak du偶o 艣wiat艂a.

-> Stosujemy minimum element贸w takich jak linie, ramki, kropki i inne ograniczniki. Je偶eli takie podzia艂y oka偶膮 si臋 konieczne to powinny przebiega膰 w kierunku dominuj膮cym podczas czytania (pionowo w wykazach, indeksach, tabelach numerycznych, poziomo w innych przypadkach). 

-> Nie nadu偶ywamy znak贸w interpunkcyjnych.

-> Linia pionowo oddzielaj膮ca pierwsz膮 lub ostatni膮 rubryk臋 od marginesu zazwyczaj niczemu nie s艂u偶y.

-> Gdy kolumny rozdzielimy pionowymi liniami marginesy rozdzielaj膮ce mo偶emy zmniejszy膰 do 6 czy 5 punkt贸w, w innym wypadku kolumny oddzielamy odst臋pem jednofiretowym.

-> W tabelach z rozdzielaj膮cymi, pionowymi liniami 艣rodkujemy nag艂贸wki.

-> Nag艂贸wki wielowierszowe lepiej wyr贸wna膰 do do艂u.

-> Wielowierszowe pozycje boczk贸w (p贸l umieszczonych z lewej strony) mo偶emy z艂o偶y膰 z wci臋ciami, z wysuni臋ciem pierwszego wiersza, zazwyczaj na szeroko艣膰 firetu.

-> Fragmenty przeniesione wyr贸wnujemy do lewej lub 艣rodkujemy. Gdy wyr贸wnujemy do prawej (np. rz臋dy cyfr) odsy艂acze wysuwamy bardziej w prawo aby nie zaburza膰 uk艂adu.

-> W prostych tabelach i wykazach sk艂adaj膮cych si臋 z dw贸ch element贸w dobrym wyj艣ciem jest justowanie przeciwstawne (lewa strona do prawej a prawa do lewej).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

majusku艂y i minusku艂y ...oraz kapitaliki

rodzaje spacji

miary wzgl臋dne i bezwzgl臋dne